Tenerife

 

Dovolená na Kanárech nemusí nutně znamenat jen válendu u hotelového bazénu nebo na pláži. Na Tenerife je dost kempů. Ty u moře jsou privátní – placené. Naopak kempy v horách, patřící pod místní správu Cabildo de Tenerife, jsou zdarma. Můžete do nich přijet kdykoliv, nemají vstupní brány. Přesto je lepší udělat si on-line rezervaci přes webovku sede.tenerife.es.

Nejde o klasické oplocené kempy, ale spíše tábořiště. Nechybí grilovací místa, WC, někdy také dětská hřiště a sprchy – studené. V září a listopadu bylo v kempech lidí minimum. Jen na víkend se sjíždějí "domorodci" na grilování. Přes noc je ale ticho.

 

Pár míst, které za to stojí vidět, pokud přiletíte na týden

 

Park Anaga - Jestli si pořídíte mapu Tenerife od Kompasu, tak nevěřte všemu. Je krapet optimistická. Například Camping Anaga, v nádherném parku Anaga u kopce Chinobre, neexistuje. Marně jsem se ho poprvé hledal asi dvě hodiny. Jezdil sem a tam, nadával si, jak je možné, že ho nevidím. Je tu jen  parkoviště - na mapě zaznačeno. Odtud  začíná úžasná procházka parkem El Pijaral, zeleným pralesem plným kapradin a stromů porostlých mechem. Úplně jiné Tenerife, než o pár desítek výškových metrů níže. Pozor, často tu prší a na bahně to klouže!

Vstup je s povolením, které si zařídíte opět přes web Cabildo de Tenerife. Počet turistů na den správa parku omezila na 45. Pokuta za procházku bez permisa je kolem 600 euro. A hlídače jsem potkal.Ubytovat se můžete v nedaleké ubytovně El Bailadero.

Naopak se vyhněte Campingu Llano de los Viejos. Je sice kousek od letiště a relativně kousek od Anagy, ale neviděl jsem tu žádnou oficiální plochu na stanování. A především si sem místňáci jezdí v noci užívat, takže se moc nevyspíte.

 

Los Pedregales – Asi  nejhezčí grátis kemp na ostrově. Menší, se sprchami, WC, zakrytými stoly s lavicemi, několika grily, pitnou vodou. A to vše pod palmami s krásným výhledem na vulkán Teide (nejvyšší hora Španělska). Připravte se na vítr.

Pod kempem je infocentrum a městečko, kde bez problému nakoupíte. Kemp leží v parku Teno. Další možností přespání je „ubytovna“ Albergue Bolico (+34922822056) za 12 euro/noc.

Z Los Pedregales je pěkný výšlap na Los Bailaderos a dále k majáku Faro de Teno. Tady si můžete z výšky skočit do krásně modravého oceánu. 

 

El Teide – Nejvyšší hora Španělska. Pod vrchol můžete vyjet lanovkou, která končí v 3550 m – La Rambleta. Přístup na samotný vrchol je oficiálně možný jen s povolením – www.reservasparquesnacionales.es

Volná místa bývají zhruba dva měsíce dopředu rozebrána. Další možností je ubytovat se v horské boudě Altavista – 3260 m. Součástí ubytování je i povolení k výstupu.

Poslední variantou, nejvíce dobrodružnou a vlastně asi i nejkrásnější, je noční výstup. Nebojte, nebudete sami. V noci chodí na Teide dost lidí. Hlídač parku je u vrcholu lanovky jen v době jejího provozu. Tedy ráno od 9 hodiny.

Výstup nahoru trvá 3-5 hodin, podle zdatnosti. Pokud bude svítit měsíc, není třeba čelovky. Na samém vrcholu může být teplota i značně pod nulou, takže čepice a rukavice s sebou. Jsou tu ale průduchy, kterými uniká teplý sirný vzduch, takže se tu lze ohřát i při dlouhém čekání na dechberoucí východ slunce. Za jasného počasí uvidíte všechny ostatní ostrovy.

Ideální je nechat auto na parkovišti Montana Blanca. Cca kolem 4 hodiny ranní – dle kondice a času východu slunce. Pokud budete spát v horách a nechce se vám spát přímo na parkovišti (to je plné i přes noc), pak nejbližší kemp je Chio a Las Lajas – zhruba 20 minut jízdy.

 

Masca – Pěkná, ale rofláklá soutěska z vesničky Masca (bus zastávka 4673) až k moři. Velmi ostrou chůzí se to dá zvládnout obousměrně kolem 2 hodin, ale vyčleňte si spíš hodiny čtyři. Ať máte čas na focení a pozorování velkých černých krabů na pláži. Když se vám nebude chtít šlapat zpět do kopce, můžete si koupit lístek na loď (cca 10 euro na osobu). S výhledem na několik set metrů vysoké černé útesy Los Gigantes doplujete až do městečka Acantilado de los Gigantes. Odtud jezdí linkové autobusy (zastávka 7228), nebo „taxi busy“ zpět na Mascu.

Jízdní řády najdete na movil.titsa.com. Linka 355 ze Santiago de Teide jede směr Masca. Do Santiaga se dostanete autobusem 325 a 461.

 

Barranco del Infierno - Lákadlem na neznalé turisty je Barranco del Infierno. Slabý odvar soutěsky Masca, za který navíc musíte zaplatit. Návštěva má význam jen pro méně fyzicky zdatné, nebo rodiny s malými dětmi, pro které by byla Masca příliš náročná. Ani vodopád, na který vás budou lákat, na konci soutěsky není nic impozantního.

 

Co ještě? - Městečna na sevením pobřeží jsou zajímavá. Pěkné je například Garanchico a za zastávku určitě stojí Orotova s několika nádhernými kostely a budovy s dřevěnými bálkóny. Krásné skály, možnost surfování, nebo výlet do hor nabízí Punta del Hidalgo. Krásná pláž a výhled na ní (ehm, tedy včetně ropných plošin) je v San Andrés.

Na ostrově jsou 2 letiště. Jižní Reina Sofia (přímo u surfařské pláže El Médano) a severní Aeropuerto de los Rodeos (v nedaleké Santa Cruz de Tenerife je Decathlon). Jezdí mezi nimi autobusová linka, která frčí po dálnici a vzdálenost zvládá pod hodinu.

 

 

www.tenerife.es

www.webtenerife.com

Vytisknout

Články ze stejné kategorie

Campeóna - První závod, první placka
Triatlon Can Picafort 2015 - Hodně rychlý závod s našlapaným startovním polem
Triatló Ciutat de Sóller - První MTB triatlon na dřevěném kole Dřevák.
8. Lliga Aquatons El Corte Inglés - Tři krátké aquatlony ve třech týdnech
Travesía Sa Dragonera - Plavecký závod kolem ostrova Sa Dragonera na 9,5 km
Bambusové odrážedlo Bambino - Unikátní dětské odrážedlo vyrobené z bambusu a mahagonu od drevakbikes.com

Sponzoři

Progress - Sportswear

logo Power Bar

Aktuality

Postavte KOLO ZE DŘEVA

01.02.2016

dřevěné kolo Dřevák
Dřevěné horské kolo pro 29" kola s ISO certifikací.

přečíst více